Systemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła – jak wpływają na koszt eksploatacji budynku?
Stały dopływ świeżego powietrza jest niezwykle ważny dla klimatu panującego w budynku. Tradycyjna wentylacja powoduje jednak straty ciepła, co wpływa na zwiększenie kosztów ogrzewania. Czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest w stanie rozwiązać ten problem? Sprawdź i dowiedz się, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Data publikacji - 08.01.2025
Dlaczego skuteczna wentylacja jest niezbędna?
Skuteczna izolacja termiczna budynku ma za zadanie zwiększyć komfort cieplny, a także zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Razem z nią znikają jednak nieszczelności, przez które przedostawało się świeże powietrze. A to wpływa negatywnie na mikroklimat i zwiększa ryzyko m.in. nadmiernej wilgoci i rozwoju pleśni.
Tradycyjne systemy wentylacyjne nie spełnią w tym przypadku swojego zadania. Wentylacja grawitacyjna powoduje, że z domu ucieka ciepłe powietrze, a do wnętrza napływa chłodne. Zwykła mechaniczna wymusza zaś obieg powietrza dzięki pracy wentylatorów. Efektem jest zaś obniżenie temperatury oraz zwiększenie zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzania budynku. Wentylacja mechaniczna w starym domu i w nowym budownictwie wymaga więc zastosowania systemu, który ograniczy straty ciepła.
Jak działa wentylacja z odzyskiem ciepła?
Przy zastosowaniu tradycyjnych systemów wentylacji, trzeba liczyć się ze wzrostem kosztów ogrzewania. Istnieje jednak rozwiązanie, które może temu zapobiec. Jest to wentylacja grawitacyjna z odzyskiem ciepła. Jak to działa? Podobnie jak w przypadku zwykłej wentylacji grawitacyjnej, wykorzystuje się otwory w ścianach lub kominy, aby zapewnić cyrkulację powietrza. W tym przypadku ruchy zostają zautomatyzowane, a dzięki wymiennikowi ciepła, nawiewane powietrze zostaje ogrzane. Wygląda to następująco: zasysane powietrze dociera do wymiennika ciepła, który odbiera od niego energię i przekazuje ją do powietrza wwiewanego. Jest to więc w rzeczywistości system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, który pozwala cieszyć się świeżym powietrzem przez cały czas, bez obaw o wzrost kosztów ogrzewania.
Wpływ wentylacji z odzyskiem ciepła na koszty ogrzewania
Czy system wentylacji z odzyskiem ciepła może zmniejszyć koszty eksploatacji budynku? Tak. I to w znacznym stopniu. Dotyczy to zaś zarówno nowo powstających, jak i starszych budynków. Współczesne budownictwo koncentruje się na zminimalizowaniu zapotrzebowania na ciepło, co przynosi zarówno korzyści ekonomiczne (niższy koszt ogrzewania), jak i ekologiczne (zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych). Jeśli jednak ciepło ucieka za pośrednictwem zwykłej wentylacji, wzrasta energochłonność budynku, a co się z tym wiąże, także koszty eksploatacji. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w mieszkaniu lub domu zapobiega powstawaniu strat ciepła, wykorzystując do tego energię zgromadzoną wewnątrz budynku.
Jakie jeszcze korzyści przynosi wentylacja z odzyskiem ciepła?
Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła to nie tylko korzyści ekonomiczne. Jakie jeszcze zalety tego rozwiązania warto mieć na uwadze?
● lepsza jakość powietrza w pomieszczeniach,
● redukcja nieprzyjemnych zapachów,
● zapobieganie nadmiernej wilgoci i powstawaniu pleśni,
● zmniejszenie szkodliwych emisji,
● większy komfort dla wszystkich domowników.
Korzystając z wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, cieszysz się świeżym, czystym powietrzem przez cały czas. Systemy tego typu wykorzystują zazwyczaj zaawansowane technologie filtracji, dlatego usuwają z nawiewanego powietrza zanieczyszczenia i alergeny.
Wentylacja z odzyskiem ciepła do modernizowanych i projektowanych budynków
Systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła mogą być montowane w nowo powstających i modernizowanych budynkach. Kluczowe jest jednak dobranie odpowiedniego systemu. W Stiebel Eltron proponujemy rozwiązania dopasowane do każdego typu budownictwa. W przypadku projektowanych domów dobrze sprawdzi się centralna wentylacja, w której jednostka centralna znajduje się w pomieszczeniu technicznym, a powietrze jest rozprowadzane kanałami. Jeśli zamierzasz przeprowadzić modernizację, korzyści przyniesie z kolei decentralna wentylacja. Dzięki temu, że poszczególne jednostki są umieszczane w ścianach, nie trzeba rozprowadzać kanałów wentylacyjnych, co eliminuje potrzebę przeprowadzania generalnego remontu.
Który system sprawdzi się najlepiej w Twoim domu? Skontaktuj się z nami – specjaliści Stiebel Eltron odpowiedzą na wszystkie pytania i przedstawią najkorzystniejsze rozwiązania.