Powietrzne, wodne i gruntowe - rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła to nowoczesne i coraz popularniejsze rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania domów jednorodzinnych. W ofercie Stiebel Eltron znajdziesz różne rodzaje pomp ciepła, a każdy z nich ma specyficzne zastosowanie i zalety. Ten artykuł porównuje trzy najczęściej spotykane typy urządzeń. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Szeroki wybór pomp ciepła Stiebel Eltron

Pompy ciepła zyskały swoją popularność m.in. z uwagi na wysoką efektywność energetyczną i neutralność klimatyczną. 

Pompy ciepła powietrzne (powietrze-powietrze), czyli klimatyzatory, stają się standardem w domach i mieszkaniach. Wiele z nich wyposażono w funkcję grzania, która przydaje się szczególnie w tzw. okresie przejściowym, czyli wczesną wiosną i późną jesienią. Jednak do efektywnego ogrzewania budynku przez cały rok, a także do przygotowywania wody użytkowej, potrzeba czegoś więcej.

Do najczęściej montowanych, całorocznych urządzeń grzewczych marki Stiebel Eltron należą pompy ciepła typu powietrze-woda i solanka-woda. W budownictwie jednorodzinnym doskonale sprawdzają się również pompy ciepła do przygotowywania c.w.u. 

W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o każdym z tych typów. Pamiętaj, że jeśli nasuną Ci się jakieś pytania, na naszej stronie możesz znaleźć fachowego konsultanta lub instalatora, który pomoże w realizacji Twojego projektu.

Pompy ciepła powietrze-woda

Pompy ciepła powietrze-woda wykorzystują energię zawartą w powietrzu zewnętrznym do ogrzewania lub chłodzenia wody krążącej w instalacji grzewczej. Jedną z głównych ich zalet jest uniwersalność. Nie mniej ważna jest łatwość w instalacji. Pompy ciepła powietrze-woda nie wymagają wykonywania odwiertów, co znacznie zmniejsza koszt inwestycji.

Te urządzenia grzewcze są bardzo popularne w Polsce ze względu na sprzyjający klimat i w miarę łagodne zimy. Pompy Stiebel Eltron mogą pracować nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0°C. Oznacza to, że nasze pompy mogą być stosowane do ogrzewania pomieszczeń przez większość dni w roku.

W katalogu Stiebel Eltron znajdziesz wysokowydajne pompy ciepła powietrze-woda, dostępne w różnych konfiguracjach. Dzięki temu z łatwością dopasujesz moc nominalną układu do zapotrzebowania na energię cieplną. Co więcej, niektóre nasze pompy mają wbudowany zbiornik buforowy na c.w.u., a inne można połączyć ze zbiornikiem zewnętrznym. c.w.u. To rozwiązanie sprawia, że inwestor maksymalnie wykorzystuje możliwości OZE i znacznie zmniejsza koszt przygotowania wody użytkowej.

Pompy ciepła gruntowe (solanka-woda)

Pompy ciepła gruntowe, nazywane również pompami geotermalnymi, wykorzystują energię zgromadzoną w gruncie do generowania ciepła. W odwiertach umieszcza się rury, w których płynie solanka pełniąca funkcję wymiennika ciepła. Górnym źródłem ciepła jest najczęściej ogrzewanie podłogowe. 

Jedną z najważniejszych zalet pomp solanka-woda jest ich wysoka efektywność energetyczna. Jest tak, ponieważ temperatura gruntu poniżej granicy zamarzania gleby jest stosunkowo stabilna przez cały rok. Minusem są z pewnością wyższe koszty inwestycyjne. Mimo tego wielu właścicieli domów jednorodzinnych, jeśli tylko dysponują odpowiednio dużą działką, rozważa zakup pompy solanka-woda.

W naszej ofercie dostępne są pompy ciepła solanka-woda, które pozwolą Ci wykorzystać niewyczerpaną energię geotermalną. To urządzenia o wysokiej efektywności energetycznej, które mogą działać nieprzerwanie przez cały rok. 

Pompy solanka-woda, produkowane przez Stiebel Eltron, można montować zarówno w nowym budownictwie, jak i w obiektach poddanych modernizacji. Bez trudu poradzą sobie z dostarczeniem energii cieplnej dla dużych domów, nawet tych o powierzchni przekraczającej 240 m2.

Pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej

Pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej to urządzenia stworzone głównie z myślą o budownictwie jednorodzinnym. Wykorzystują one energię zawartą w powietrzu, żeby podgrzewać wodę użytkową znajdującą się w zintegrowanym zbiorniku buforowym. 

Powietrze, z którego pobierana jest energia cieplna, może pochodzić z wnętrza domu (np. z kotłowni, gdzie występuje ciepło resztkowe) lub z zewnątrz. W domach jednorodzinnych zdecydowanie korzystniejszą opcją jest ta druga, ponieważ pobieranie energii cieplnej z pomieszczenia mogłoby niepotrzebnie wychładzać budynek.

W porównaniu z tradycyjnymi bojlerami elektrycznymi pompy ciepła do przygotowywania c.w.u. zużywają mniej energii elektrycznej. Mogą być też połączone z już istniejącymi systemami grzewczymi w czasie modernizacji przydomowej kotłowni.

W naszej ofercie znajdziesz jedne z najlepszych pomp ciepła do przygotowywania c.w.u. To bardzo wydajne jednostki o estetyczny designie. Zaprojektowano je tak, żeby pracowały cicho i bezawaryjnie z myślą o trybie obiegowym. Niektóre modele można połączyć z inteligentną siecią energetyczną, żeby jeszcze bardziej obniżyć koszty przygotowania wody użytkowej.

Skuteczna pomoc w wyborze odpowiedniej pompy ciepła

Wybór konkretnego typu pompy ciepła zależy przede wszystkim od specyfiki budynku, zapotrzebowania na energię cieplną oraz dostępnego budżetu. Jeśli chcesz zamontować urządzenie, które zapewni Ci niezależność energetyczną i będzie niezawodnie działać przez wiele lat, postaw na pompę ciepła Stiebel Eltron. 

Na naszej stronie możesz znaleźć dane kontaktowe instalatorów, dystrybutorów, serwisantów i konsultantów. To fachowa pomoc, z której warto skorzystać. Dzięki umiejętnemu doradztwu z pewnością wybierzesz odpowiedni rodzaj i model pompy ciepła.

Ile trwa montaż pompy ciepła?

Czas potrzebny na montaż pompy ciepła zależy od kilku czynników. Niekiedy trzeba zarezerwować dodatkowe godziny, a nawet dni, na przygotowanie rozległej instalacji lub wykonanie drobnych prac remontowych. Średnio montaż pompy ciepła w nowym domu jednorodzinnym trwa 2-3 dni.

Kto może montować pompy ciepła?

Do prawidłowego montażu pompy ciepła niezbędne są uprawnienia nadawane przez Urząd Dozoru Technicznego, a także specjalistyczne narzędzia. Samodzielne próby montażu mogą prowadzić do uszkodzenia urządzenia lub utraty prawa do gwarancji.

Jeśli zaawansowana technologicznie pompa Stiebel Eltron ma działać bez zarzutu przez wiele lat, zamów profesjonalny montaż, wykonany przez doświadczonego specjalistę. Jeśli chcesz znaleźć odpowiednie urządzenie lub fachowca, napisz lub zadzwoń - chętnie pomożemy.