Jaka jest żywotność pompy ciepła?

Podejmując decyzję o zakupie pompy, z pewnością chcesz wiedzieć, jaka jest żywotność tego urządzenia. W tym artykule przeczytasz o trwałości nowoczesnych pomp ciepła powietrze-woda, produkowanych przez Stiebel Eltron.

Data publikacji - 24.05.2024

Żywotność pompy ciepła - warto ją sprawdzić przed zakupem

Przeglądając katalog pomp ciepła, wielu klientów zwraca uwagę przede wszystkim na efektywność energetyczną i cieplną urządzenia. I jest to podejście jak najbardziej słuszne. Właśnie te czynniki wpływają na realne koszty eksploatacji w sezonie grzewczym. 

Nie można jednak lekceważyć tego, ile wytrzymuje pompa ciepła. Im dłuższa żywotność pompy ciepła, która stanowi najdroższy element systemu ogrzewania, tym więcej korzyści dla inwestora. 

Jaka jest średnia trwałość pompy ciepła?

Z zasady pompy ciepła to urządzenia stosunkowo proste pod względem budowy, a przy tym bezobsługowe. Takie połączenie wpływa na niską awaryjność i długą żywotność pomp. 

Podobnie jednak jak w przypadku każdego innego urządzenia mechanicznego, stała eksploatacja pompy ciepła może doprowadzić do zużycia niektórych elementów, m.in. przewodów lub zaworów (głównie rozprężnego). Ważne jest więc prawidłowy dobór parametrów pracy oraz użytkowanie pompy zgodnie z zaleceniami producenta.

Teoretycznie każda pompa ciepła jest zaprojektowana na minimum 100 tys. godzin pracy i średnio 50 tys. startów. Przykładowa kalkulacja wygląda więc tak:

  • Czas pracy pompy ciepła w ciągu roku: ok. 3000 h (8 h x 365 dni)
  • 100000 / 3000 = ok. 33 lata działania pompy.

Gdyby sugerować się wyłącznie liczbą startów, żywotność można obliczyć następująco:

  • Średnia liczba startów pompy rocznie = 2500.
  • 50000 / 2500 = ok. 20 lat działania pompy.

Jak widać, trudno precyzyjnie i jednoznacznie określić trwałość pompy ciepła. Powyższe liczby to duże uproszczenie, ponieważ na żywotność urządzenia ma wpływ jakość zastosowanych komponentów oraz sposób użytkowania.

Ile wytrzymuje pompa ciepła Stiebel Eltron?

Pompy ciepła Stiebel Eltron to nowoczesne jednostki wyposażone w niezawodne podzespoły. W Polsce i na świecie już od 25 lat płynnie działa wiele systemów grzewczych bazujących na naszych urządzeniach grzewczych. 

Średnia żywotność pompy Stiebel Eltron w normalnym użytkowaniu mieści się w zakresie od 15 do 20 lat. Jednocześnie nasze pompy mają wysoką efektywność energetyczną, co pozwala uzyskać szybki zwrot z inwestycji - niekiedy już po 5 latach!

Prawidłowe użytkowanie przedłuża trwałość pompy ciepła

Gdy mowa o trwałości pompy, najważniejszym podzespołem jest sprężarka. Każdy start układu sprężania w drobnym stopniu skraca żywotność urządzenia. Dlatego tak duże znaczenie ma optymalny dobór mocy jednostki i parametrów pracy. 

Moc pompy ciepła musi być dostosowana do powierzchni domu. Gdyby była zbyt mała, skutkowałoby to szybszym zużyciem sprężarki. 

Dokładna konfiguracja pompy, a niekiedy też korzystanie ze zbiorników buforowych, pozwalają ograniczyć liczbę startów sprężarki, co wydłuża żywotność pompy ciepła.

 

Na koniec warto przypomnieć o odpowiedniej konserwacji i serwisie. W przypadku jednostek montowanych na zewnątrz wlot parownika warto regularnie czyścić, samodzielnie usuwając liście, źdźbła trawy lub inne zanieczyszczenia. Z kolei pełne przeglądy serwisowe należy zlecać zgodnie z częstotliwością wskazaną przez producenta i powierzać je wyłącznie autoryzowanym specjalistom. 

Wypróbuj trwałe pompy Stiebel Eltron

Jeśli w swoim domu chcesz wykorzystać energooszczędny, wydajny i ekologiczny system ogrzewania, wypróbuj nasze pompy ciepła. Przeprowadzając szczegółową kalkulację dla takiej inwestycji, możesz przyjąć, że pompa Stiebel Eltron będzie bez problemu pracować co najmniej 20 lat.

Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie pompami, mamy nadzieję, że ta korzystna dla człowieka i planety technologia będzie się rozwijać, a urządzenia staną się jeszcze tańsze. Już dziś przejrzyj katalog pomp ciepła i skontaktuj się z naszym przedstawicielem, aby uzyskać pomoc w wyborze urządzenia.