Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Pompy ciepła błyskawicznie zyskały ogromną popularność w naszym kraju. Są nie tylko sprzyjającym środowisku, ale także ekonomicznym i bezobsługowym źródłem ciepła dla budynków. Czy faktycznie to takie opłacalne? Ile energii elektrycznej zużywa pompa ciepła i czy jest to najlepsze rozwiązanie?

Zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła - jak wygląda rzeczywistość?

Urządzenia te są reklamowane jako jeden z najefektywniejszych sposobów na ogrzewanie. Dlaczego? Z uwagi na bardzo wysoki współczynnik COP (Coefficient of Performance), który oznacza stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości zużytego prądu. Im wyższy jest COP, tym wydajniej pracuje urządzenie elektryczne i mniej prądu zużywa.

W przypadku pomp ciepła mówimy najczęściej o COP na poziomie 4, a nawet 5, co oznacza, że realne zużycie prądu przez pompę ciepła przekłada się na 4, a nawet 5-krotnie wyższą ilość wyprodukowanej energii cieplnej. Pobierając 1 kWh prądu, dostarczy ona 4 czy 5 kWh ciepła, co przy pracy 8 godzin dziennie przełoży się na 8 kWh prądu dziennie. Pobór energii przez pompę ciepła czasem opisywany jest jako sprawność energetyczna (zapis taki jest wymagany przez normy UE ) i np. w przypadku COP równemu 4 będzie wynosiła ona 400%.

Ile prądu zużywa pompa ciepła na dobę? Dużo zmiennych wchodzi w grę!

Nie sposób jednoznacznie określić, ile będzie kosztowała dzienna eksploatacja pompy ciepła. Na zapotrzebowanie energetyczne będzie wpływać moc pompy ciepła, izolacja termiczna budynku, temperatura za oknem, temperatura we wnętrzu, na jaką ustawiony jest zestaw grzewczy, a także od taryfy energetycznej. Przeciętnie zakłada się, że każde 100 m2 budynku wymaga średniorocznie 2000 do 3000 kWh energii elektrycznej plus dodatkowy 1000 kWh na ogrzanie wody użytkowej. Łatwo więc policzyć, że średniorocznie dzienne zużycie prądu przez pompę ciepła dla budynku o takiej powierzchni wyniesie od 8,2 do nawet 11 kWh. Przekłada się to na miesięczne zużycie prądu przez pompę ciepła w granicach 250 - 300 kWh, oczywiście uwzględniając powierzchnię budynku i rozkładając zużycia na cały rok.

Pompa ciepła - ile zużywa prądu na rok? Jaki to koszt?

Biorąc pod uwagę średnioroczne zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła na poziomie 2000 do 3000 kWh i dodając do tego 1000 kWh potrzebny na uzyskanie ciepłej wody użytkowej (obliczenia dla domu o powierzchni 100 m2 i dobrze zaizolowanego), łatwo możemy policzyć wydatki związane z ogrzewaniem przy wyborze tego źródła ciepła. Średnie ceny kWh w Polsce w 2023 roku wynoszą około 1 zł, co przekłada się na około 4000 złotych. Roczne zużycie prądu przez pompę ciepła bardzo często kosztuje mniej niż ogrzewanie domu przy wykorzystaniu węgla, gazu czy innych tradycyjnych metod. Nie tylko osoby budujące nowe budynki mogą skorzystać z zalet tego komfortowego, ekonomicznego i sprzyjającego środowisku rozwiązania. Odpowiednio dobrana pompa ciepła może z powodzeniem ogrzewać również starsze budynki, poddane modernizacji i adaptacji do nowoczesnych metod grzewczych. Powszechnie ceniona firma STIEBEL ELTRON ma w swojej ofercie rozwiązania, które sprawdzą się w każdej sytuacji - niezależnie czy dopiero szukasz źródła ciepła dla nowego domu, czy chcesz zacząć oszczędzać i wykorzystać w pełni możliwości, jakie dają pompy ciepła. Postaw na sprawdzone rozwiązania i przekonaj się, że bycie proekologicznym wcale nie musi pogarszać standardu życia czy wymagać ogromnych poświęceń. Wręcz przeciwnie - pompa ciepła to wygoda i cieszenie się generowanymi oszczędnościami!