Zalety i wady systemów dualnych – pompa ciepła z tradycyjnym kotłem

Jak uzyskać optymalne wyniki grzewcze? Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest łączenie ze sobą ekologicznych i tradycyjnych metod. Czy system dualny z pompą ciepła to dobry pomysł? Sprawdź, jakie korzyści może przynieść.

Data publikacji - 27.02.2025

Na czym polega ogrzewanie hybrydowe?

Na czym polega ogrzewanie hybrydowe?

Hybrydowy system grzewczy to inaczej system dualny lub układ wielosystemowy. Polega on na wykorzystaniu dwóch rodzajów metod ogrzewania do zapewnienia komfortu cieplnego budynku oraz dostarczenia ciepłej wody użytkowej. Zazwyczaj łączy się ze sobą metody ekologiczne i tradycyjne, co w praktyce oznacza hybrydowe ogrzewanie z pompą ciepła.

Kiedy stosuje się systemy dualne? Jest to popularny wybór w przypadku domów wyposażonych w piece na paliwo stałe. Dodatkowy system, czyli pompa ciepła hybrydowa ma za zadanie obniżyć rachunki za ogrzewanie, a także zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu pompy ciepła powietrze-woda (pobierają energię z powietrza i przekazują je do wody krążącej w systemie), które są proste w montażu i nie wymagają przeprowadzania zaawansowanych prac ziemnych. Jak może w praktyce wyglądać ogrzewanie hybrydowe? Gaz i pompa ciepła to jedno z najczęściej spotykanych rozwiązań.

Jak działa system dualny? Systemy nie pracują równocześnie z jednakową mocą. W zależności od ustawień będą działać w trybie biwalentnym równoległym (kocioł wspomaga pompę ciepła) lub biwalentnym alternatywnym (kocioł działa na zmianę z pompą).

Najnowsze technologie ogrzewania domu

Zalety ekologicznych systemów ogrzewania to nie tylko walka z zanieczyszczeniem powietrza. Są to również rozwiązania energooszczędne, które pozwolą ograniczyć wydatki na ogrzewanie. I między innymi z tego powodu w ostatnim czasie można zauważyć znaczny wzrost zainteresowania ekologicznymi systemami. Jakie są więc najnowsze technologie ogrzewania domu? Oto trendy w projektowaniu ekologicznych systemów grzewczych.

Zalety i wady systemów dualnych

Podstawowa zaleta systemu dualnego to oszczędność. Jeśli chcesz zmodernizować system ogrzewania, a posiadasz np. instalację gazową, to nie musisz wcale z niej zrezygnować. Rozwiązaniem będzie wtedy hybrydowa pompa ciepła z kondensacyjnym kotłem gazowym. W sytuacji, kiedy użytkowany kocioł jest w dobrym stanie, zwykle nie ma konieczności kupna nowego. Koszty ograniczają się zatem do zakupu i montażu pompy ciepła.

Jakie jeszcze korzyści może przynieść taka hybryda? Pompa ciepła i kocioł gazowy oraz inne tego typu rozwiązania mają następujące zalety:

●      elastyczność – pozwala na dostosowanie pracy układu do aktualnej ceny paliw,

●      ekologiczność – ciepło może być pobierane ze źródła, które jest obecnie bardziej energooszczędne,

●      niezawodność – zapewnia ogrzewanie nawet w przypadku awarii jednego z urządzeń,

●      opłacalność – pompa ciepła może być podstawowym źródłem ogrzewania, a kocioł być używany tylko przy ekstremalnych warunkach pogodowych.

Pompa ciepła i kocioł na paliwo stałe to niższe koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz większa efektywność energetyczna. Rozwiązanie można zastosować zarówno przy modernizacji posiadanego systemu, jak i podczas projektowania nowego. W pierwszym przypadku eliminuje konieczność przebudowy instalacji, a w drugim umożliwia pełne wykorzystanie zasobów energetycznych.

Co z wadami? Pompa ciepła z kotłem na paliwo stałe nie będzie rozwiązaniem w 100 proc. bezemisyjnym. O ile pompa ciepła jest ekologiczna, tak spalanie paliw wiąże się z emisją gazów do atmosfery.

Najpopularniejsze rodzaje ogrzewania hybrydowego

Systemy dualne to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie ogrzewania. W jakich wariantach występuję ogrzewanie hybrydowe? Pellet i pompa ciepła to jeden z wielu przykładów. Rozwiązania są dopasowywane indywidualnie do potrzeb, ponieważ pompa ciepła może współpracować z różnymi rodzajami ogrzewania. Wybierając odpowiednie, warto wziąć pod uwagę cenę danego paliwa, istniejący system (jeśli jest przeprowadzana jego modernizacja), a także wymiar ekologiczny. Pompa ciepła i piec na ekogroszek będzie cechować się większą emisją spalin niż w przypadku ogrzewania gazowego.

Jaka pompa ciepła sprawdzi się w systemie dualnym?

Połączenie pompy ciepła z piecem może przynieść wiele korzyści, zapewniając większą wydajność energetyczną, oszczędność i niezawodność. Kluczowe jest tu jednak znalezienie odpowiedniej pompy ciepła. Co należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu systemu? M.in. moc i stan istniejącego źródła ciepła. Ważne jest również zapotrzebowanie cieplne budynku oraz dopasowanie do niego efektywności energetycznej pompy ciepła. Jak zatem wybrać optymalne rozwiązanie dla dual system? Skorzystaj z fachowego wsparcia Stiebel Eltron. Pomożemy w dobraniu pompy ciepła do Twoich potrzeb oraz istniejącej instalacji – zadzwoń lub napisz, aby poznać szczegóły oferty.