Pompa ciepła w budynkach historycznych – czy to możliwe i jak przeprowadzić modernizację?

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia, które dostarczają ekologiczne ciepło i zapewniają wysoką efektywność grzewczą. Trudno więc się dziwić, że zainteresowanie nimi cały czas rożnie i to w przypadku różnego rodzaju obiektów. Czy instalacje pomp ciepła w budynku historycznym są zgodne z prawem? I jak zrealizować takie przedsięwzięcie?

Data publikacji - 03.03.2025

Pompa ciepła w budynkach historycznych

Czy pompa ciepła może być zamontowana w budynku historycznym?

Pompy ciepła wykorzystują energię zgromadzoną w środowisku naturalnym. To bezemisyjne urządzenia grzewcze, które troszczą się o ekologię oraz bazują na odnawialnych źródłach energii. Ich eksploatacja jest też ekonomiczna i pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania.

Zastosowanie pomp ciepła jest doceniane w budownictwie prywatnym i komercyjnym. Czy dotyczy to również obiektów zabytkowych? Pompa ciepła może zostać zainstalowana w takim budynku, jednak wiąże się to z pewnymi wyzwaniami oraz koniecznością uwzględnienia przepisów prawa. Budynki zabytkowe cechują się szczególną wartością kulturową, historyczną i architektoniczną. Są też chronione przez Ustawę z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zgodnie z nią, przeprowadzenie jakichkolwiek prac modernizacyjnych, konserwatorskich lub remontowych wymaga otrzymania zezwolenia w formie decyzji administracyjnej wydanej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Jaka pompa ciepła do starego domu o charakterze historycznym będzie więc odpowiednia? Należy przeanalizować w tym celu wiele czynników.

Ochrona zabytków w Polsce – co należy mieć na uwadze?

Pompy ciepła w starym domu, który jest objęty ochroną konserwatorską, nie są wyłącznie kwestią dowolności. Istotne jest w tym przypadku zachowanie integralności bryły budynku, a także bezpieczeństwo historycznych elementów konstrukcyjnych. Kluczowa jest również równowaga między oryginalnym charakterem obiektu a nowoczesnym wyglądem instalacji. Wiąże się to z pewnymi wyzwaniami oraz koniecznością wzięcia pod uwagę następujących kwestii:

●      przed rozpoczęciem pracy trzeba otrzymać odpowiednie zezwolenia od władz sprawujących opiekę konserwatorską nad budynkiem,

●      należy przeprowadzić odpowiednie badania i analizy, które ocenią wpływ instalacji na strukturę obiektu,

●      ważne jest zachowanie autentycznego wyglądu zabytkowego budynku, co wymaga znalezienia odpowiednich rozwiązań projektowych,

●      decyzja powinna być podjęta na podstawie analizy kosztów oraz korzyści wynikających z oszczędności energii.

Aby mieć pewność, że pompa ciepła w starym domu nie wpłynie negatywnie na zabytkowy wygląd budynku, najlepiej skonsultować się z odpowiednimi fachowcami (m.in. konserwatorem zabytków i architektem).

Korzyści z zastosowania pompy ciepła w historycznym budynku

Uzyskanie zezwolenia na instalację pompy ciepła w budynku zabytkowym może nie być proste. Czy wysiłki będą się opłacać? Pompa ciepła do starego domu może przynieść sporo korzyści, m.in.:

●      dostarczy efektywne ciepło i zoptymalizuje zużycie energii cieplnej,

●      zmniejszy koszty eksploatacji budynku,

●      zapewni nie tylko ogrzewanie, ale i chłodzenie pomieszczeń,

●      zadba o środowisko naturalne.

Bezemisyjne urządzenia grzewcze to oszczędność i ekologia. Dlatego zdecydowanie warto przemyśleć taki krok również w przypadku budynków historycznych.

Przygotowanie do instalacji pompy ciepła w budynku historycznym

Montaż pompy ciepła w starych domach, które są objęte ochroną, wymaga stałego kontaktu z konserwatorem zabytków. Przed wydaniem decyzji konserwator będzie wymagał przedstawienia dokładnego projektu montażu pompy ciepła. Należy w tym celu przeprowadzić diagnostykę energetyczną budynku, która wskaże zapotrzebowanie na ciepło, a także dowiedzie, jak pompa ciepła wpłynie na efektywność energetyczną obiektu. Projekt musi również uwzględniać zastosowane materiały budowlane oraz ewentualne ograniczenia wynikające z ochrony konserwatorskiej.

Podczas instalacji pompy trzeba zwrócić uwagę na to, aby minimalizować jej widoczność z zewnątrz. Należy też prowadzić szczegółową dokumentację techniczną. Konserwator może ponadto wymagać obecności nadzoru podczas prac.

Jak dopasować pompę ciepła do specyfiki budynku

Pompa ciepła w starym budynku może przynieść wiele korzyści. Jeśli konserwator zgodzi się na jej instalację, należy poszukać rozwiązania, które będzie odpowiednie w obiekcie historycznym. Monoblokowe pompy ciepła powietrze-woda Stiebel Eltron do umieszczenia wewnątrz budynku nie zaburzą architektury, więc znakomicie sprawdzą się w przypadku zabytków. Skonsultuj się z naszymi specjalistami i poznaj szczegóły oferty.