Doradzamy, jaki pojemnościowy ogrzewacz wody wybrać

Od dziesięcioleci elektryczny ogrzewacz wody jest popularnym elementem wyposażenia gospodarstw domowych. Wynika to z faktu, że ogrzewacze do wody zapewniają bardzo wygodne dostawy ciepłej wody, nawet w przypadku stosunkowo słabych systemów dystrybucji energii elektrycznej. Niższa wartość znamionowa bezpiecznika powoduje że pobierają one mniej energii, przez co ogrzewanie wody prądem nie musi być wcale droższą alternatywą. Jak poruszać się wśród wszystkich opcji i wybrać odpowiednie urządzenie? W tym artykule pomożemy Ci się w tym odnaleźć.

 

Pojemnościowy ogrzewacz wody jest znany konsumentom głównie jako bojler. Ogrzewacz elektryczny wody został wynaleziony w 1924 roku przez dr Theodora Stiebla. Od tego czasu technologia przeszła wiele zmian, które postaramy się wyjaśnić.

 

Ogrzewacze wody elektryczne - Jakie modele dostępne są na rynku?

Nowoczesne pojemnościowe ogrzewacze wody są dostępne w kilku wersjach. Zasadniczo można je podzielić na: 

  • wiszące i stojące (ze względu na ich umiejscowienie w domu)
  • ciśnieniowe i bezciśnieniowe (w odniesieniu do zbiornika na wodę)
  • elektryczne, kombi i z ogrzewaniem pośrednim (ze względu na źródło ciepła)

 

Maksymalna wygoda za niską cenę

Pojemnościowy ogrzewacz przepływowy wody posiada ogromną zaletę jaką jest fakt, że zapewnia maksymalny komfort ciepłej wody, niezależnie od mocy okablowania. Nawet w przypadku dużego zużycia, pojemnościowe elektryczne ogrzewacze do wody nie potrzebują zwiększania wartości znamionowej głównego bezpiecznika w domu. Instalacja nie spowoduje również wzrostu opłat stałych za bezpiecznik.

Osoba, która zdecydowała się na pojemnościowy ogrzewacz wody w swoim domu, z pewnością doceni również możliwość skorzystania ze specjalnej taryfy opłat za energię. Elektryczne podgrzewanie wody jest procesem powolnym, dzięki czemu urządzenie  gromadzi w ciągu nocy zapas ciepłej wody, który następnie pokrywa szczytowe zużycie (rano i wieczorem).

Elektryczne ogrzewanie wody jest jeszcze bardziej korzystne, jeśli zastosujemy pompę ciepła jako drugi generator energii cieplnej. W ten sposób, pojemnościowy ogrzewacz może ogrzać wodę za około jedną trzecią ceny (w porównaniu z elektryczną grzałką zanurzeniową). 

 

Uwzględnienie ciężaru ogrzewacza

Jednym z czynników ograniczających wybór ogrzewacza pojemnościowego jest ich masa. Dlatego należy wziąć pod uwagę nośność ścian i systemów zawieszenia. Urządzenia do montażu naściennego mają zazwyczaj pojemność do 200 litrów.

Jeśli użytkownik jest zainteresowany większym modelem, może rozważyć stojący ogrzewacz pojemnościowy.

W przypadku ogrzewaczy bezciśnieniowych należy pamiętać, że muszą być one podłączone do specjalnego kranu bezciśnieniowego oraz o tym, że mogą zasilać tylko jeden punkt czerpalny. Podobnych ograniczeń nie ma w przypadku zbiorników ciśnieniowych. Systemy te podłącza się za pomocą kurków ciśnieniowych.

 

Dzienne zużycie ciepłej wody jest kluczowe

Wybierając elektryczny ogrzewacz do wody należy obliczyć średnią wartość dziennego zużycia ciepłej wody użytkowej oraz wziąć pod uwagę liczbę osób w gospodarstwie domowym. Należy również uwzględnić rodzaj posiadanych urządzeń i armatury.

 

Pomocne będzie udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  • Ile osób jest w gospodarstwie domowym?
  • Ile jest dzieci?
  • W jakim wieku są dzieci?
  • Jak często brany jest prysznic lub napełniana jest wanna?

 

Średnie dzienne zużycie wody na osobę szacuje się na 40-50 litrów. Każde gospodarstwo domowe jest jednak inne i dlatego ostateczne zużycie może się różnić.

Dlatego szukając odpowiedniego ogrzewacza wody, nie wahaj się skontaktować z doświadczonym specjalistą, który pomoże Ci wybrać rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb.

 

Nowoczesne podgrzewacze są inteligentne

Najnowsze technologie i innowacje dotyczą również pojemnościowych ogrzewaczy wody. Wiele z nich, takich jak na przykład elektroniczny ogrzewacz wody jest obecnie wyposażonych w sterowniki z wyświetlaczami, które potrafią przewidzieć przyszłe zużycie ciepła. Do pracy wystarczą dane o zużyciu ciepła z poprzednich dni.

Nowoczesne ogrzewacze wody, współpracują również z systemami fotowoltaicznymi, a rozwiązania łączone mogą obejmować pompę ciepła lub kolektory słoneczne. Zużycie energii jest ograniczone do minimum, a z tym rosną oszczędności.

Pojemnościowe ogrzewacze wody to praktyczny sposób wytwarzania c.w.u. nie tylko w domu jednorodzinnym, ale także np. w domku letniskowym.

Nasze urządzenia od dziesięcioleci produkowane są u podnóża Tatr – w słowackiej miejscowości Poprad. Wieloletnia tradycja zaowocowała wysokiej jakości urządzeniami i efektywnością energetycznej na bardzo wysokim poziomie. Nie bez znaczenia jest również indywidualny serwis i dbałość o klienta.