Czy warto inwestować w pompę ciepła?

Zakup pompy ciepła to niemały wydatek, ale czy to się opłaca? A jeśli tak, to po jakim czasie można liczyć na zwrot z inwestycji? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania, które często zadają nasi klienci.

Pompa ciepła - jaki jest koszt inwestycji?

Jeśli chodzi o pompy ciepła, koszt inwestycji jest składową ceny samej pompy, a także montażu całej instalacji grzewczej z wykorzystaniem tego urządzenia. 

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o cenę pompy, ponieważ jej moc i parametry należy każdorazowo dostosować do obsługiwanej powierzchni. W ofercie Stiebel Eltron znajdziesz pompy ciepła o wysokim współczynniku efektywności energetycznej, które pozwalają na odzyskanie nawet 90% energii cieplnej z powietrza zużytego. To doskonały wynik, dzięki któremu zwrot z inwestycji następuje znacznie szybciej niż w przypadku tańszych produktów o niesprawdzonej jakości.

Pompy ciepła gruntowe to najdroższe urządzenia o specyficznych wymaganiach. Koszty montażu pompy gruntowej dodatkowo obejmują przygotowanie projektu geologicznego, wykonanie odwiertów geotermalnych oraz zakupu materiałów instalacyjnych, m.in. sondy.

Czy pompa ciepła się opłaca?

W obliczu sporych kosztów wstępnych klient budujący dom jednorodzinny może się zastanawiać, czy warto inwestować w pompę ciepła. Główną przesłanką do zakupu jest wizja niższych rachunków za ogrzewanie. Tym bardziej że najlepsze pompy ciepła osiągają wyższy współczynnik efektywności energetycznej (COP) niż ogrzewanie elektryczne lub tradycyjne kotły.

Rzeczywiście, porównanie kosztów eksploatacyjnych dla domu ogrzewanego paliwem kopalnym z domem z pompą ciepła wypada z dużą korzyścią dla pompy. Chociaż cena energii elektrycznej oraz opłata za dystrybucję mogą wzrastać, tendencja ta nie jest tak dotkliwa, jak stałe podwyżki cen węgla lub gazu. Nowoczesne pompy ciepła Stiebel Eltron można połączyć z fotowoltaiką i w ten sposób corocznie oszczędzać jeszcze więcej.

Jak szybko zwróci się inwestycja w pompę ciepła?

Inwestycja w pompę typu powietrze-woda zwróci się po okresie od 5 do 15 lat. Wiele zależy od efektywności zainstalowanego urządzenia, a także zmian na rynkach cen paliw kopalnych. Gdyby wziąć pod uwagę lata 2022-2023 wyraźnie widać, że koszty energii elektrycznej są znacznie stabilniejsze od cen tradycyjnych materiałów opałowych.

Ogromną korzyścią dla inwestorów, którzy planują zakup pompy ciepła, są rządowe programy dofinansowania. Uzyskanie grantu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest bardzo proste. Flagowym projektem Ministerstwa jest program „Czyste Powietrze Plus”, w którym dopłata do zakupu pompy ciepła z NFOŚiGW może wynieść nawet 37 tys. zł.

Dlaczego pompa ciepła jest tak popularna - 7 korzyści

Poniższa lista to 7 korzyści, które przekonały już wielu inwestorów, że pompa ciepła się opłaca:

  1. Oszczędność czasu. Pompy to urządzenia z zasady bezobsługowe.
  2. Ekologia. To nowoczesne urządzenia grzewcze, które są przyjazne dla naszej planety i wykorzystują energię odnawialną.
  3. Wygoda. Nowoczesne pompy Stiebel Eltron można sterować za pomocą prostego w użyciu panelu, a nawet aplikacji na smartfonie. Pozwala to na pełną kontrolę nad temperaturą w każdym z pomieszczeń.
  4. Bezpieczeństwo. W przeciwieństwie do standardowych kotłów na paliwa kopalne, pompy nie stwarzają zagrożenia pożarowego. Nie wymagają też komina ani instalacji gazowej. 
  5. Czystość. Dom, w którym zainstalowano pompę ciepła, nie potrzebuje kotłowni ani żadnego innego miejsca do składowania opału. Wszelkie pomieszczenia gospodarcze można wykorzystać bardziej efektywnie. 
  6. Niska awaryjność. W porównaniu z tradycyjnymi kotłami regularnie serwisowane pompy ciepła znacznie rzadziej ulegają awariom.
  7. Niezależność od cen paliw kopalnych, szczególnie ważna w niespokojnych czasach. Jeśli wyposażysz dom także w efektywną instalację fotowoltaiczną, będziesz mógł znacznie obniżyć całoroczny koszt eksploatacji budynku.

Sprawdź trwałe pompy ciepła Stiebel Eltron

Mocne, niezawodne i funkcjonalne pompy ciepła, produkowane przez Stiebel Eltron, to godna polecenia inwestycja. Ich energooszczędność, a także wygoda i bezpieczeństwo stosowania, zyskały aprobatę wielu klientów w Polsce i innych krajach europejskich. 

Zapoznaj się z naszym katalogiem pomp ciepła Stiebel Eltron i zamów profesjonalny montaż u jednego z naszych autoryzowanych instalatorów.