Czy przepływowe ogrzewacze wody są pożeraczami energii?

Każdy z nas zastanawia się jak oszczędzać prąd i wodę, przy aktualnych kosztach życia. Według informacji na niektórych forach internetowych, urządzenia do ogrzewania wody, to znikoma energooszczędność oraz przekonanie, że przepływowe ogrzewacze są pożeraczami prądu i przygotowują znacznie więcej wody, niż jest to rzeczywiście potrzebne. Czy to prawda, czy może jednak jest to sprzęt energooszczędny? Dominik Golüke, ekspert firmy STIEBEL ELTRON w dziedzinie przepływowych ogrzewaczy wody, obala te błędne przekonania.

Panie Golüke, mam przepływowy ogrzewacz wody. Czy jest on pożeraczem energii?

Nie, ale ta plotka o przepływowych ogrzewaczach wody wciąż się pojawia. Oczywiście, przygotowanie ciepłej wody użytkowej wymaga energii, nie ma co do tego wątpliwości. Nie ma jednak znaczenia, jakiego źródła użyjemy. Energia potrzebna do podgrzania wody w kuchni lub pod prysznicem za pomocą elektrycznego przepływowego ogrzewacza wody nie będzie wyższa niż w przypadku wykorzystywania kotła gazowego.

Z technicznego punktu widzenia sprawność przepływowego ogrzewacza wody, czyli stosunek energii dostarczonej do energii zużytej - wynosi prawie 99 procent. Kocioł gazowy o mniej korzystnej wartości około 80 procent nie jest w stanie dotrzymać mu kroku.

Widać więc wyraźnie, że technologia przepływowych ogrzewaczy wody jest naprawdę wydajna. Kiedy ich stosowanie jest szczególnie zalecane?

Na przykład wtedy, gdy oszczędzanie wody w domu to kluczowa dla nas kwestia, jednak w budynku są bardzo długie przewody rozprowadzające ciepłą wodę, a my nie chcemy rezygnować z wygody.  Nie ma nic bardziej niekomfortowego niż odkręcenie kranu i konieczność czekania, aż ciepła woda pokona drogę z zasobnika w piwnicy do łazienki. W takich sytuacjach przez rury musi przepłynąć duża ilość wody, aż osiągnie wymaganą temperaturę. Dzięki zdecentralizowanemu rozwiązaniu, unika się strat związanych z magazynowaniem, cyrkulacją, dystrybucją i wzrostem temperatury. W zależności od schematu użytkowania, łączne straty w przypadku systemów centralnych mogą szybko zwiększyć swój udział w końcowym zużyciu energii.

W takich przypadkach zalecamy przejście na przepływowy ogrzewacz wody.  Ogrzewacze to urządzenia energooszczędne, w których woda jest podgrzewana na miejscu; wystarczy odkręcić kran, z którego popłynie ciepła woda. Nasze zobowiązanie: "Klienci, korzystający z produktów STIEBEL ELTRON, powinni zużywać tylko tyle wody i energii, ile jest konieczne". W końcu są to bardzo cenne zasoby.

Czy to prawda, że nie wszystkie przepływowe ogrzewacze wody są takie same?

Tak, to prawda. Porównajmy hydrauliczny przepływowy ogrzewacz wody z elektronicznym. W wersji hydraulicznej woda jest podgrzewana za pomocą stałej, wysokiej mocy, a następnie schładzana do wymaganej temperatury za pomocą dodania zimnej wody. Najpierw jest zbyt gorąca, a po chwili staje się za zimna. Duża ilość wody musi przepłynąć, zanim zostanie osiągnięta komfortowa temperatura.

Elektroniczny przepływowy ogrzewacz wody z kolei będzie zużywał tylko tyle energii, ile jest rzeczywiście konieczne. Z powodzeniem można określić go mianem urządzenia do oszczędzania wody. Wystarczy odkręcić kran, z którego popłynie woda o żądanej temperaturze. Rozwiązanie jest zatem wydajne, a przy tym wygodne w użytkowaniu.

Ponadto, przepływowe ogrzewacze wody STIEBEL ELTRON mogą posiadać inteligentne funkcje. Wybrane typy urządzeń wyposażone są w technologię 3i lub 4i. Posiadają potrójną lub poczwórną inteligencję. Na przykład w technologii 4i, trzy czujniki są połączone z zaworem sterowanym silnikiem. Czujniki te, rejestrują temperaturę na wlocie i wylocie oraz natężenie przepływu wody w ogrzewaczu, zapewniając ciągłe porównywanie wartości wymaganych i rzeczywistych. Jest to technologia najwyższej klasy. Dzięki niej woda pozostaje przyjemnie ciepła nawet przy większym przepływie. Być może pamiętasz z dzieciństwa, jak pod prysznicem nagle zaczynała płynąć zimna woda, ponieważ ktoś mył ręce w łazience. Czasy takich wahań temperatury już minęły!

Nowoczesna technologia przepływowych ogrzewaczy jest naprawdę inteligentna. Jak więc skonfigurować urządzenie i zaoszczędzić pieniądze?

Sposoby oszczędzania wody w gospodarstwie domowym to także umiejętność użytkowania baterii łazienkowych i kuchennych. Wielu użytkowników popełnia błąd podczas obsługi baterii. Wybierana jest pozycja środkowa, przez co przepływ wody w kranie jest stale regulowany przez dolewanie zimnej wody do gorącej, w celu uzyskania żądanej temperatury. Lepiej jest ustawić kran w pozycji gorącej i regulować temperaturę na przepływowym ogrzewaczu wody. W ten sposób zużywa się tylko tyle energii, ile jest rzeczywiście potrzebne.

W przepływowych ogrzewaczach wody można także zapisać kilka "ulubionych" temperatur. Jest to idealne rozwiązanie, gdy pod jednym dachem mieszkają miłośnicy zarówno cieplejszej, jak i zimniejszej kąpieli. Urządzenie do grzania wody umożliwia każdemu użytkownikowi wybór swojej ulubionej temperatury co sprawi, że nikt nie będzie się kłócił, że woda jest "za gorąca" lub "za zimna".

Dostępne są również funkcje Eco, za pomocą których można regulować natężenie przepływu. W takiej konfiguracji zamiast 10 litrów wody przez kran przepływa tylko 7. Wiele osób, które lubią przebywać pod prysznicem przez długi czas, nawet nie zauważy różnicy. Jest to korzystne nie tylko dla środowiska, ale także dla bilansu energetycznego. Dlaczego nie spróbować!