STIEBEL ELTRON POLSKA Sp. z o.o. kończy 30 lat. Wywiad z Andrzejem Maciejewskim Prezesem Zarządu.

STIEBEL ELTRON POLSKA Sp. z o.o. rozpoczęła swoją działalność w 1991 roku, dokładnie 30 lat temu. Spółka matka w Niemczech powstała w 1925 roku, jaką część tego blisko 100-letniego bagażu doświadczeń udało się przenieść i wykorzystać w Polsce?

To jest ciekawa kwestia, to co zaczęło się w 1924 roku od innowacyjnego - na tamte czasy - wynalazku grzałki zanurzeniowej rozwinęło się w międzynarodową firmę, która jest jednym ze światowych liderów w dziedzinie „technologii budownictwa” i „energii odnawialnej”. Grzałka zanurzeniowa jest dzisiaj przeszłością jednak wizja założyciela dra Theodora Stiebla realizuje się dalej w technologiach grzewczych opartych na elektryczności i służących podniesieniu komfortu życia.

Wiele etapów rozwoju Europy Zachodniej ominęło Polskę. Mieliśmy zawsze dobrze rozwiniętą sieć energetyczną, pełen dostęp do prądu trzyfazowego a mimo to przez lata dominowało przekonanie, że ogrzewanie wody i pomieszczeń energią elektryczną to ostateczność. W rezultacie udział energii elektrycznej w ogrzewaniu pozostawał na symbolicznym poziomie. Mimo to doświadczenia z Niemiec przyjmowały się w Polsce. Jesteśmy jedynym rynkiem na świecie, na którym zbudowaliśmy wysokie pozycje we wszystkich grupach asortymentowych produkowanych przez koncern: w elektrycznych podgrzewaczach wody, konwektorach, piecach akumulacyjnych a obecnie we wszystkich rodzajach pomp ciepła.


Historia wielu spółek zagranicznych na polskim rynku polskim wydaje się podobna: rozpoczęcie działalności w pierwszych latach 90 a później stosunkowo stabilny rozwój. Czy tak też było w przypadku Stiebel Eltron Polska?

 

W naszym przypadku było nieco burzliwiej. W historii Stiebel Eltron niebagatelną rolę odegrały w akwizycje marek i przedsiębiorstw. Spółka w Polsce powstała na bazie przedstawicielstwa Hydrotherm, które działało w Warszawie już od  1980 roku. Hydrotherm obsługiwał z powodzeniem sprzedaż produkowanych w Niemczech gazowych kotłów grzewczych oraz pojemnościowych ogrzewaczy wody dystrybuowanych przez Pewex. W pamiętnym roku 1991 Stiebel Eltron przejął wraz marką Hydrotherm polskie przedstawicielstwo i przekształcił je we własną spółkę – tak narodziła się nasza firma. Początkowo zajmowaliśmy się wyłącznie dystrybucją urządzeń gazowych. Dopiero w następnych latach sprzedaż urządzeń elektrycznych zdominowała nasz asortyment. Takich kamieni milowych było w naszej historii więcej: 2002 zakup od szwedzkiego koncernu Electrolux działu techniki domowej z czasowymi prawami do marek AEG i Zanker. 2004 akwizycja słowackiej spółki Tatramat produkującej w słowackim Popradzie - kilkadziesiąt km od Zakopanego - zasobniki ciepłej wody użytkowej. Za każdym razem akwizowane przedsiębiorstwa miały aktywną dystrybucję na terenie Polski a ich integracja w naszej sieci dystrybucyjnej była nie lada wyzwaniem.


Produkty STIEBEL ELTRON mają dużą renomę zwłaszcza w segmencie premium, czy widzi pan w tym szansę, czy też zagrożenie?

 

Na początku naszej historii sprzedaż produktów premium była rzeczywiście bardzo trudna. Decydował portfel inwestora a ten był wielokrotnie mniejszy od portfela inwestora z Europy Zachodniej. Przy małej sprzedaży trudno było zbudować profesjonalną sieć dystrybucyjną czy serwisową. Obecnie sytuacja szybko się jednak zmienia. Definicje segmentów jakościowych są bardzo podobne w całej Europie a ze względu na nieco surowszy klimat Polacy częściej wybierają urządzenia solidniejsze. Stąd dystrybucja produktów premium to stale rosnąca szansa.


Jak STIEBEL ELTRON POLSKA przewiduje przyszłość rynku urządzeń grzewczych?

Rynek pomp ciepła, zwłaszcza powietrznych, rozwija się w ostatnich latach znakomicie. Z całą pewnością jest to trend stały i wieloletni. Każda dyskusja o efektywności urządzeń grzewczych, klimacie, czystości powietrza a nawet podwyżkach cen energii temu sprzyja. Jeżeli idą za tym odpowiednie dyrektywy Uni Europejskiej oraz jasne uregulowania krajowe to efekty są takie jakie teraz obserwujemy: wzrost zainstalowanych pomp ciepła o 50% rocznie. Przyszłość należy do pomp ciepła. Otwarte pytania to tylko skala i tempo wzrostów w najbliższych  latach. Jestem przekonany, że branża znajdzie coraz lepsze rozwiązania dla zastosowań w budynkach modernizowanych. Obecnie jest to wąskie gardło. Co najwyżej co dziesiąta modernizacja kończy się zastosowaniem pompy ciepła. To wielkie pole do popisu.

Jak STIEBEL ELTRON POLSKA będzie celebrować jubileusz 30-letniej obecności na rynku?
Plany były bardzo ambitne: kampania promocyjna marki, silny akcent na targach "Instalacje", szereg eventów na terenie całego kraju w ramach projektu Roadshow polegającemu na spotkaniach integracyjnych z instalatorami w siedzibach naszych partnerów handlowych. Niestety ciągle mamy sporo ograniczeń wynikających z pandemii. Część wydarzeń trzeba będzie rozłożyć w czasie a część przebiegnie skromniej ze względu na rygory higieniczne.
Aktualnie rozpoczynamy unikalny w branży projekt mobilnego salonu wystawowego pod nazwą Innovation TOUR, który będzie dostępny dla wszystkich odwiedzających w czterech miastach w Polsce. Mamy nadzieję w ten sposób przybliżyć naszą markę i produkty Klientom i Partnerom.
 

Więcej o projekcie i harmonogramie Innovation TOUR

Czy pojawią się z tej okazji nowości produktowe?

STIEBEL ELTRON POLSKA co roku wprowadza na rynek nowości produktowe. Naszą dumą są w tym roku pompy ciepła oparte na nowym czynniku chłodniczym R454C. Jest on wyjątkowo przyjazny dla środowiska i ma świetne własności użytkowe. Jego wartość GWP jest 14-krotnie niższa w porównaniu do R410A - powszechnie stosowanego czynnika w pompach ciepła. Przez co spełnia on wymagania GWP dotyczące fluorowanych gazów cieplarnianych i ekoprojektu (GWP < 150). A jego wskaźnik niszczenia warstwy ozonowej ODP wynosi "0". Dzięki temu już teraz nowy czynnik chłodniczy R454C spełnia najwyższe wymagania Unii Europejskiej na wiele lat w przyszłość.


Więcej o czynniku R454C

Serdeczne gratulacje z okazji 30-lecia!

Spółka Stiebel Eltron Polska powstała w listopadzie 1991 roku, co daje okazję do świętowania w tym roku jej 30. rocznicy działalności! Oznacza to, że STIEBEL ELTRON jest obecny w Polsce od momentu upadku post-radzieckiego Bloku Wschodniego. Polityczny, społeczny, a także gospodarczy rozwój kraju od tego czasu jest szczególnie ekscytujący i inspirujący, a my od pierwszych jego lat mamy okazję aktywnie w nim uczestniczyć.

 

Ostatnimi czasy Grupa STIEBEL ELTRON rokrocznie bije kolejne rekordy obrotu. Znaczącą rolę odgrywają tu spółki krajowe – w tym polska spółka, będąca największym importertem podgrzewaczy przepływowych na swoim rynku, oraz odnotowując w ostatnich latach niezwykle szybki rozwój w sektorze pomp ciepła. I właśnie rynek pomp ciepła, jak również urządzeń wentylacyjnych, ma ogromny potencjał wzrostu w nadchodzących latach na świecie i w Polsce. Jesteśmy przekonani, że nasi polscy Partnerzy walnie przyczynią się do dalszego pomyślnego rozwoju swojej organizacji, jak i całej grupy STIEBEL ELTRON.

 

Dzisiaj chcielibyśmy zatem pogratulować i podziękować za 30 lat zaangażowania w firmę, oraz za lojalność wobec marki STIEBEL ELTRON. Przed nami kolejne pełne sukcesów 30 lat!

 

Dr. Nicholas Matten | Dr. Kai Schiefelbein

STIEBEL ELTRON GmbH & Co. KG