Wentylacja i rekuperacja – Porady

  • Zdrowe i świeże powietrze z systemami wentylacyjnymi

    Jednostki wentylacyjne zapewniają regulowaną wymianę powietrza.

    Centralne jednostki wentylacyjne

    Dzięki centralnym rozwiązaniom wentylacyjnym urządzenie przejmuje wentylację i odpowietrzanie pomieszczeń za pomocą systemu odprowadzania powietrza. Kanały wentylacyjne wymagane do tego celu mogą być układane w ścianach, betonach lub sufitach podwieszanych, w podłodze, pod jastrychem lub nawet dowolnie. To rozwiązanie jest zatem stosowane głównie w nowych konstrukcjach lub w kompleksowej modernizacji. Dużą zaletą jest równomierny komfort świeżego powietrza w całej przestrzeni mieszkalnej.

    Zobacz produkty

    Kontrolowana wentylacja domowa: wymiana powietrza, klimatyzacja, oszczędność energii i więcej

    Coraz więcej właścicieli budynków stawia na dobrze izolowane budynki, które spełniają wymagania EnEV. Ale także aby zyskać na niskich kosztach ogrzewania i energii, a także na wysokim komforcie życia. Dzięki wysokiej jakości izolacji ścian budynku, straty ciepła, a tym samym koszty ogrzewania, są utrzymywane na jak najniższym poziomie.

    Im lepsza izolacja budynków, tym bardziej konieczna jest naturalna wymiana powietrza, która zapobiega tworzeniu się wilgoci i chroni budynek. Cóż, ten, kto stawia na właściwą technologię wentylacji, ma się dobrze.

    7 praktycznych wskazówek, jak oszczędzać dzięki wentylacji?

    Kilka prostych czynności, które są znane od dawna.

    1. Kontrolowane wietrzenie mieszkania jest najlepszym wyborem

    Coraz lepsza izolacja nowych budynków mieszkalnych oraz w szczególności modernizacja już istniejących powoduje, że trzeba wymuszać stałą wymianę powietrza, aby unikać pleśni i szkód budynku. Systemy do kontrolowanej wentylacji mieszkań nie tylko zapewniają potrzebne świeże powietrze, ale również mają znaczący wpływ na zużycie energii grzewczej oraz ciepłą wodę.

    2. Nie masz systemu wentylacyjnego? Wietrz mieszkanie cztery razy dziennie

    Możliwie pięć minut z "przejściem". Przy dobrej pogodzie także dłużej i często. W miarę możliwości należy zamknąć zawór grzejnika.

    3. Podczas okresu grzewczego unikamy dystansowego wietrzenia

    Ustawianie dystansowego uchylenia okien jest rozrzutnością energii, prowadzi do ochłodzenia ścian i gromadzenia w okiennych szczelinach wilgoci.

    4. Pozwalamy na ulatnianie się pary wodnej na zewnątrz

    Szczególnie po natryskach, kąpieli czy gotowaniu możliwie często wietrzymy pomieszczenia.

    5. Drzwi do mniej ogrzewanych pomieszczeń szczelnie zamykamy

    Zapobiegamy, aby ciepłe, wilgotne powietrze nie przenikało do chłodniejszych miejsc i przy zimnych ścianach i oknach nie osadzało się w postaci wilgoci.

    6. Wielkie meble ustawiamy w odstępie od ściany zewnętrznej

    Wielkie meble, jak regały segmentowe, przeszkadzają w obiegu powietrza. Mogą przyczyniać się do powstawania wilgotnych kątów, kiedy zostaną ustawione zbyt gęsto i blisko przy ścianach zewnętrznych budynku czy mieszkania. W takim przypadku należy odsunąć meble na odległość około 5 cm od ściany.

    7. Unikamy bardzo różnych temperatur w pokojach

    Zimne lub ledwo ciepłe pomieszczenia nie powinny być ogrzewane przez ciepłe powietrze z innych pokojów. W powietrzu nagrzanego pokoju znajduje się para wodna, która przenikając do chłodniejszych pomieszczeń wznosi się i cała wilgoć może odkładać na zimnych powierzchniach ścian.